Konspekt lekcji biologii w
klasie II gimnazjum
Prowadzący: Ewelina Gryczka
Klasa: II gimnazjum
Przedmiot: Biologia
Dział programowy: Budowa i funkcjonowanie komórki.
Temat:
Komórkowa
budowa organizmów.
Cel ogólny: Zapoznanie
ucznia z podstawowymi różnicami budowy komórek roślinnej i zwierzęcej.
Wskazanie cech umożliwiających ich rozróżnienie
Cele szczegółowe:
1.Wiadomości:
Uczeń:
Uczeń:
-zdobywa wiedzę z zakresu znajomości budowy komórki roślinnej
- zdobywa wiedzę z zakresu znajomości budowy komórki zwierzęcej
- zdobywa wiedzę pozwalająca odróżnić budowę komórki roślinnej od zwierzęcej
2. Umiejętności:
Uczeń:
Uczeń:
- zdobywa umiejętność analizowania
schematów, porównywania ich i wyciągania wniosków
3. Postawa:
- uczeń kształtuje postawę wzajemnej współpracy
z rówieśnikami
- uczeń kształtuję postawę
korelowania informacji teoretycznych z działaniami praktycznymi
4. Metody:
- prezentacja filmu ukazującego
budowę komórki zwierzęcej
- prezentacja filmu ukazującego
budowę komórki roślinnej
- prezentacja schematów
5. Forma pracy:
- indywidualna, lekcja z filmem
6. Środki dydaktyczne:
-animacje
-filmiki
-ryciny
7.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
- powitanie
uczniów, przypomnienie w formie burzy mózgów informacji z poprzednich zajęć,
- organizacja pracy na lekcji,
- wspólne ułożenie definicji komórki.
Faza realizacyjna:
- prezentacja filmów ukazujących
budowę komórki roślinnej i zwierzęcej
- ukazanie schematów budowy
komórek roślinnej i zwierzęcej
- przedstawienie różnic w budowie
komórek roślinnej i zwierzęcej
- wypełnienie kart prac
Faza podsumowująca:
- podsumowanie treści, metod
pracy, wnioski, zadanie pracy domowej.
Praca domowa:
Proszę o przedstawienie w dowolnej formie( prezentacja, notatka w zeszycie, tabela) funkcji elementów budujących komórki roślinne i zwierzęce.