sobota, 14 lipca 2012

Konspekt 3

.
Konspekt lekcji biologii w klasie II gimnazjum

Prowadzący: Ewelina Gryczka
Klasa: II gimnazjum
Przedmiot: Biologia
Dział programowy: Budowa i funkcjonowanie komórki.
Temat: Komórkowa budowa organizmów. 

Cel ogólny: Zapoznanie ucznia z podstawowymi różnicami budowy komórek roślinnej i zwierzęcej. Wskazanie cech umożliwiających ich rozróżnienie

Cele szczegółowe:
1.Wiadomości:
Uczeń:
-zdobywa wiedzę z zakresu znajomości budowy komórki roślinnej
- zdobywa wiedzę z zakresu znajomości budowy komórki zwierzęcej
- zdobywa wiedzę pozwalająca odróżnić budowę komórki roślinnej od zwierzęcej
2.  Umiejętności:
Uczeń:
- zdobywa umiejętność analizowania schematów, porównywania ich i wyciągania wniosków
3. Postawa:
-  uczeń kształtuje postawę wzajemnej współpracy z rówieśnikami
- uczeń kształtuję postawę korelowania informacji teoretycznych z działaniami praktycznymi

4. Metody:
- prezentacja filmu ukazującego budowę komórki zwierzęcej
- prezentacja filmu ukazującego budowę komórki roślinnej
- prezentacja schematów

5. Forma pracy:
- indywidualna, lekcja z filmem

6. Środki dydaktyczne:
-animacje
-filmiki
-ryciny

7. Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
- powitanie uczniów, przypomnienie w formie burzy mózgów informacji z poprzednich zajęć,
- organizacja pracy na lekcji,
- wspólne ułożenie definicji komórki.
Faza realizacyjna:
- prezentacja filmów ukazujących budowę komórki roślinnej i zwierzęcej
- ukazanie schematów budowy komórek roślinnej i zwierzęcej
- przedstawienie różnic w budowie komórek roślinnej i zwierzęcej
- wypełnienie kart prac
Faza podsumowująca:
- podsumowanie treści, metod pracy, wnioski, zadanie pracy domowej.

Praca domowa:
Proszę o przedstawienie w dowolnej formie( prezentacja, notatka w zeszycie, tabela) funkcji elementów budujących komórki roślinne i zwierzęce.



Przebieg lekcji

Przebieg lekcji:
- zapoznaj się z filmem prezentującym budowę komórki roślinnej:



-zapoznaj się z filmem prezentującym budowę komórki zwierzęcej:


- zapoznaj się ze schematami komórek roślinnej i zwierzęcej oraz z ryciną przedstawiającą porównanie tych dwóch komórek:





 Po zapoznaniu się z materiałami proszę o uzupełnienie karty pracy, które znajdują się poniżej. A w domu proszę o wykonanie zadania domowego, którego treść znajduje się w konspekcie.